Sürpriz Perisi'nin Fikir Sahibi Şirin Yücel ile Samimi Bir Röportaj
- Öncelikle Sürpriz Perisi için sizi hareketlendiren ne oldu? Nasıl çıktınız bu yola?

nsanlar 25-30 yaş arası yaşamlarını sorgulamaya başlarlar. Hayat hep böyle mi devam edecek, mutlu muyum? Diye. Bir mutluluk, hayat amacı sorgusu başlar. Bir çoğumuz keşfeder içindeki cevheri, asıl ne yapması gerektiğini ama buna cesaret edemez. Çünkü zincirleri kırmak zordur. Eğer benim gibi 3 üniversite bitirdiyseniz,(Lisans, Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji ve 1.yüksek lisans, Londra’da İletişim ve Reklamcılık üzerine, 2 yüksek lisans Türkiye’de MBA) ve ailenizi çok seviyor ve onlara karşı bir hayırlı evlat olup, onların yarım bıraktığı veya gerçekleştiremediği hayalleri gerçekleştirmek ve çevreniz tarafından da hep başarılı olmak gibi bir misyonunuz varsa ve bunun gibi aslında çok güzel değerler, günün birinde mutluluğunuza, kendinizi gerçekleştirmeye giden yolda bir zincir olmaya başlıyorsa, bunları kırmak ve tamamen iç sesinize, yüreğinizin sesine kulak verip, bir mutluluk yolculuğuna çıkmak ve bunun içinde sanki hiçbir şeyiniz yokmuş gibi sıfırdan başlamak, ciddi cesaret gerektiren bir durum. Özellikle Türkiye şartlarında.. Çünkü aileden ve ya çevreden alınan her maddi destek, aslında gerçek hayalleriniz önünde bir engeldir. Çünkü bu hayaller üzerinde onlarında söz hakkı olmaya başlar ve şunu şöyle yap, yada bunu böyle yapsaydın demeye başlarlar. Ve özellikle hayaliniz, Türkiye de hatta dünyada hiç olmayan bir şey ise, henüz kimse denememiş ve deninmiş ve başarılı olunmuş bir örneği yoksa, size inanmaları, bunu gerçekleştireceğinize inançları, onların gözünde sadece geçici bir heves olarak kalır.

Türkiyede ki girişimciler hep nerden nasıl çok para kazanırım diye yola çıkarlar, oysa ben var olan varlığımı ve maddiyatımı silip, sıfırmışım gibi başladım. Sadece bir MUTLULUK arayışıydı benim ki. Yıllarca en yakın dostlarımın , ailemin, “herşeye sahip olupta neden mutsuz olduğumu anlayamamaları gibi ciddi bir sorunum vardı. Ve içimde kopan fırtınaları, içimden çıkmak için çırpınan potansiyelimi bir türlü gösterememek, bu dünyaya gelme amacını bir türlü gerçekleştiremeyen minik bir kızın yaşadığı sancıydı yaşadığım..

Ben tarihe silikte olsa minik bir imza atmak istiyordum. Farklı ve henüz yapılmamış bir şey yapmak istiyordum. Kimsenin henüz denemeye cesaret edemediği bir şey.. tamamen bana özgün olmalıydı ve adı, benim iç dünyam, yaşama nedenimi mutluluk kaynağım olmalıydı ve her sabah “ allah kahretsin yine mi bu işe gidiyorum” demeyeceğim bir iş, işimi iş olarak görmeyip, hobi olarak yapabileceğim bir şey istiyordum.

Ve bir gün; Canım oğluma hamileliğim sırasında “hayat amacım, var olma nedenim” ne gibi bir” içe dönüş, Kendimi bulma” arayışı sonucunda ortaya çıktı. “insanları mutlu ederek mutlu olabileceğim” ne yapabilirim sorusunun cevabı…Evet ben sürprizler yapmayı, insanları mutlu etmeyi, onları mutlu görmeyi çok seviyordum. Ve böyle bir şey yapmalıydım.. SÜRPRİZ..

Bizler değil miyizdir, ufacık sürprizler karşısında mutlu olan, yine bizler değil miyiz, insanları mutlu ederek, mutlu olmayı unutan.. hayatın koşuşturması içinde sevdiklerini ve hep ilk onları ihmal eden.. aslında onlar için pek çok şey yapmak isteyipte, hayatın koşuşturması ve karmaşası içinde hiç bir şey yapamadan geçen pek çok gün..

Onlar için tasarladığımız birçok fikir hep içimizde ya hayal olarak kalır, yok bunu yapamam, nasıl yapabilirim ki der vazgeçeriz, yada bunu bile düşünecek zamanı bir türlü yaratamayız, ve hep sevdiklerimizin bizden ufacıkta olsa, içinde emek, detay, bizden bir şey görmek istedikleri günde, bir gömlek, bir çiçek alıp geçiştiririz.

İşte bu soruların ve arayışının sonunda Sürpriz Perisi Organizasyon firmasını kurma kararı aldım.. Ve Sürpriz Perisi’nin de misyonunu da, yoğun iş hayatında sevdiklerine yeteri kadar zaman ayıramayanların, hayatlarını kolaylaştırıp, sürprizlerle renklendirerek , “birilerini mutlu ederek mutlu olmanın” ne kadar muhteşem bir duygu olduğunu tekrar hatırlatmak olarak belirledim.

- İlginç evlilk teklifi arayışı belki de hep vardı ama bir şirketten destek alma kısmı Türkiye'de ve dünyada ne kadar zamandır var?

Ben bu fikri bulmaya çalıştığım dönemde çok araştırdım, Avrupa da uzun yıllar kaldığım için oraları, Amerika’yı, her yeri ama kafamdaki projeye benzer hiçbir yer yada şirket yoktu. Zaten böyle olmasını istiyordum . Farklı olsun. Web sitemdeki her cümle, her fikir tamamen bana aittir. Yüreğimden çıkıp gelenlerdir. Hiç biri bir alıntı veya copy paste değildir. Ve insanlar biraz araştırdığında 2010 yılında bizim kurulmamızdan önce böyle bir şey olmadığını da görecekleridir. Ama Türkiye de birşeyleri iyi yapmaya başladığınızda anında taklitleriniz türemeye başlar, para hırsı veya başka kaygılarla ve sadece taklit olarak kalırlar, fikir üretip geliştiremedikleri için. Ben ve ekibim her gün, projelerimize en az 1-2 tane daha fikir ekleriz. Var olanı değiştirir ve güncelleriz. Çünkü adı üstünde sürpriz, bilinmemeli ve o kişiye özel olmalıdır.

Ama ben başladığımda da her zaman sürprizler vardı, kişiye özel hediyeler ve organizasyon firmaları da. Ama hiçbir firma sadece sürpriz organizasyonlar yapmıyordu. Hiçbir şirketin kuruluş amacında sürprizlerle insanları mutlu ederek mutlu olmak gibi bir misyonu yoktu. Hiçbir firma, sadece 2 kişi için 10 kişilik bir ekiple , sanki organizasyonu yapılanlar, bir kral ve kraliçeymiş gibi onlar için her bir detayı düşünüp, hayata geçirmiyordu? Hiçbir organizasyon firması asla 2 kişi için tüm ekipmanlarını ve hayallerini, zamanlarını seferber etmiyordu. Ben ilk organizasyonu yapmaya başladığımda Çırağan sarayı gibi, ki yüzlerce en ihtişamlı düğünlere ve organizasyonlara ev sahipliği yapmış bir yer bile , SÜRPRİZ PERİSİ ekibinin bir evlilik teklifi organizasyonu için bu denli profesyonel bir ekiple, canla başla uğraştığını ve ortaya hayranlıkla seyredilecek en romantik atmosferler yarattığını görünce, inanılmaz şaşırıyorlardı. Bütün bunların 2 kişi için olduğuna inanamıyorlardı. İlk mekanları aradığımda algılayamıyorlardı bile. Ne için aradınız diyorlardı. Evlilik teklifi organizasyonu için diyordum. Kaç kişi diye tekrar soruyorlardı. 2 kişi için diyordum. Yani beyfendiler sizi arıyor, sizde bizi mi diyorlardı.. anlayamıyorlardı. Çünkü Türkiye’de evlilik teklifi demek, akşam yemekte gül serpili bir masada cepten yada pastadan çıkan bir yüzük demekti en fazla..

Ama kadınlarımız erkekleri zorlamaya başladı. Farklı bir şey istemeye, arkadaşlarına, dostlarına ballandıra ballandıra anlatacakları bir hikayesi olan evlilik teklifleri istiyorlardı. Artık tek taş olmadan ve anlatacak bir hikayesi olmayan bir evlilik teklifi istemiyorlardı.

Önce kişiye özel sürpriz danışmanlığı fikriyle yola çıktık. Ama bayanlardan gelen bu talepleri karşılamaya zaman ve fırsat bulamayan beyfendilere bir yardımcı peri lazımdı. Onlar için fikir bulan, detaylandıran, bunları hayata geçiren ve organizasyon sonunda da yine bunların kendi tarafından yapılmış gibi görünmesini istedikleri organizasyonları istiyorlardı. Ve her şey kusursuz olmalıydı. Çünkü hayatlarının en önemli günüydü. Tekrarı , telafisi olmayan, hata affetmeyen tek gün. Çünkü düğünlerini bile, yaşadıkları stres ve telaştan anlayamayacaklar ama bugün onların ömür boyu hep güzel hatırlayacakları, torunlarına bile hala ilk gün ki heyecanla anlatacakları bir gün, birkaç saat istiyorlardı. İşte bizde tam bura da devreye giriyorduk. Onlara yıllar sonra bile, aynı romantizm ve heyecanla anlatacakları hatırlayacakları en muhteşem günü yaratmak ve yaşatmak..

Birde bir erkek için gerçekten zor; kadın gibi komplike, detaycı, mükemmeliyetçi ve zeki insanlara tek başlarına SÜRPRİZ hazırlamak gerçekten zordu. Biz kadınlar aslında erkeklerin bize sürpriz hazırlamasına fırsat vermiyoruz. Çok soruyor ve çok konuşuyoruz, çok talep ediyoruz. Erkeklere içlerinden geldiği gibi davranmalarına izin vermiyoruz, çok şey bekliyoruz. Özellikle sürpriz hazırlama sürecinde, bayandan gizli beyfendilerle beraber bir şeyler organize etmeye çalışırken çok yaşıyoruz. Sürprizleri bozmak için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz.

- Size nasıl taleplerle geliniyor, siz neler sunuyorsunuz?

%80 evlilik teklifi organizasyon talebi geliyor. Erkeklerin %90 ı sürprizleri sadece evlenmeden önce yapıyor, bu hala somut bir gerçek. Geri kalan %20 içinde evlilik yıldönümü, doğum günü, sevgililer günü , anneler günü sürprizleri geliyor ve arada özür dileme ve küsleri barıştırma talepleri.

Biz önce gelen talep karşısında, beyfendiyi, sürpriz yapılacak kişiyi, tanımaya ve anlamaya çalışıyoruz. Ve sonunda mutluluk varsa o sürprizi yapıyoruz. Yani çiftin ilişkisinde problem hissediyor ve sonunu görmüyorsam, biraz haddim olamayarak, organizasyon yapma taleplerini geri çeviriyorum. Çünkü o günün sonunda alınan hayır cevabı karşısında ekip olarak çok üzülüyoruz, en az beyfendiler kadar.

Ve organizasyonla ilgili olarak beyfendiye veya sürpriz yapacak kişiye sorular soruyoruz, sevdikleri insanı tanımaya çalışarak. Neleri sevdiği, onlar için önemli olan tarih ve mekânları, şarkıları, renkleri, çiçekleri, karakteristik özellikleri ve ona göre , tamamen o kişiye özel bir sürpriz hazırlıyoruz. En basitinden romantik bir masa bile hazırlasak, o bile tamamen o bayana özel oluyor, hazırladığımız hiçbir masa diğerine benzemiyor, her masada o bayana özel mutlak bir detay vardır. Mesela beyefendi bayana uğur böceğim veya meleğim diye hitap ediyorsa, gidip o tarz bir obje bulup koyuyoruz, hangi rengi seviyorsa, tamamen o renkte bir konsept hazırlıyoruz ki bu çok uçuk renk bile olabilir. Sınır yok.

Ama genelde Türk erkeleri hazır şeyler almayı tercih ediyorlar. Bizde o nedenle farklı organizasyon alternatiflerini içeren paketler hazırlamak zorunda kaldık. Şuan itibariyle 85 adet yazılı farklı paket alternatifi mevcut . ve sürpiz yapılacak kişiye özel, eklemeler ve değişiklikler yaparak yine tamamen o kişiye özel hale getiriyoruz.

- Neleri önerirsiniz evlilik teklifinde?

Kesinlikle evlenecekleri bayanı iyi tanısınlar, detaylara dikkat etsinler, ilkleri, sevdikleri şeyleri bir yere not etsinler.. teklif sırasında bu doneler çok işlerine yarayacaktır. Mesela yükseklik korkusu varsa helikopterde gerçekleşecek bir evlilik teklifi doğru değildir, yalnızlığı başbaşalığı tercih ediyorlarsa, sokakta veya kalabalık bir restoranda teklif doğru değildir. Veya gösterişi anlatmayı seviyorsa, mutlaka fotoğraf ve video çekimi olmalıdır, arkadaşları da organizasyona davet edilmelidir. Veya uzun bir ilişkiyse, asla anlık değil, tüm güne yayılan bir sürpriz evlilik teklifi olmalıdır.

- Sınırları nasıl zorluyorsunuz. En ilginç ne olabilir sorusunun yanıtı sizde nasıl oluyor?

En ilginç ne olabilirin, cevabı beyefendi de gizlidir. Direkt soruyorum, kız arkadaşınıza ne yaparsanız, “ o asla bunu kimse için , böyle bir şey yapmazdı ,sadece benim için yapmış” der, diye. Yani siz sokak ortasında , kalabalıklar içinde önünde diz çöküp bağıra bağıra benimle evlenir misin diyecek bir tip değilseniz, kesinlikle işin içinde böyle bir şey olmalı derim. Yani, karizmanızı çizdirecek bir şey.. Erkekler farklılığı ve ilginçliği, maddi şeylerde arıyorlar aslında, biz kadınlar, işin içinde bizzat onların olduğu, emek harcadıklarını gördüğümüz, sadece bizim için yapabilecekleri, belkide biraz karizmayı çizdirecek birşeyler arıyoruz. Ve anlatabileceğimiz bir HİKAYE..

- Bize bir kaç örnek verebilir misiniz?

Sizin için zamanı durdurabilir, en olmaz denilen yere aşkınızın ilanını lazerle yazabiliriz, yunusların ağzında yüzüğünüzü getirebilir, sizi köpek balıklarıyla yüzdürerek aşkınız için cesaretinizi sınatabilir, en onulmaz yerlere, en muhteşem sofralar kurdurabilir, helikopterle başınızdan güller yağdırabilir, size özel tiyatro oyunuyla, bir tiyatro sahnesi kapatabilir, seyircisinden, gişe görevlisine, afişinden oyun içeriğine kadar herşeyi size özel tasarlatabiliriz. Kız kulesini kapatıp, ateşten yazılarla, denizin üzerinde bir şölen yaratabilir, gökyüzüne, yıldızların üzerine isimlerinizi yazabiliriz. Hayallerin sınırı yok.. Sürprizlerin de..

- İlginç ve farklı evlilik tekliflerinde uzlaşı aranıyor mu? karşı Tarafın beğenisi ne kadar ön planda?

Eğer bu uzlaşı beyefendi ile bayan arasında ise, kesinlikle erkeklere egolarından sıyrılmaları gerektiği, ve kendileri ne severden veya neyi tercih ederden çok bayanların bu günde ne bekledikleri daha önemli derim. Ama aynı zamanda bayanın her beklediği de karşısına çıkmasın, gelin beraber ters köşeye yatıralım derim. Yani, bayan hep kız kulesine gitmek istemişse, evet o gün onu oraya götürün, hatta yemekte romantik romantik konuşun ama teklif etmeyin, hesabı ödeyin ve kalkın, ve sonrasında asıl sürprizi yapalim derim. Bütün beklenti ve hayallerinin yıkıldığı noktada.. Artık teklif geleceğinin umudunu tükettiği anda, asıl sürpriz yapalım derim. Teklif günü biz kadınlar, beyfendilerin konuşmasından, giyiminde, duruşundan sezeriz birşeyler olacağını, hatta bırakın sezsinler, birşeyler anladıklarını sansınlar, mesela seni akşam yemeğe götüreceğim deyin açık açık ki, süslenip hazırlansınlar, sizin karşınıza en güzel halleriyle çıksınlar( çünkü buda bizler için çok önemli, o günde en güzel halimizde olmak) çünkü önemli olan teklif öncesi yaşadıkları değil, yüzüğün parmağa takıldığı anın nasıl olacağını hayal edememeleri önemli olan. Bizim işimizde bu kısım, yüzüğün parmağa takıldığı anın nasıl olacağını tahmin edememelerini sağlama..

- Pek çoklarının kafasında evlilik teklifi eşittir erkek var ama bu teklifi yapan kadınlar da yok değil. Sizin rastladığınız hikayeler oldu mu?

Evet , çok sık olmasa da kadınlardan da bu talep geliyor ama biz geri çeviriyoruz, yada çok ısrar olursa, bu defa yaparız ama şartımız var, karizmanızı yerlere yatırmayın diyoruz. Bence evlilik teklifinde bazı şeyler klasik, bazı şeyler olması gereken ritüellerdir. Mesela diz çökmek klasik ama bir ritüledir ve bence olması gereken, o anın büyüsüne büyü katan birşeydir. Akşam yemeğinde gül yapraklı bir masada teklif klasiktir ve kaçınılması gerekir, Erkeklerin teklifi bir klasiktir ama olması gerekendir. Teklif onlar tarafından yapılmalıdır, her nekadar bütün ilişkiye götüren taraf biz olsakta. Çünkü erkekler için, para harcamadığı, emek harcamadığı, uğraşıp, onun için hayaller kurmadığı kadın, ciddi değildir. Çünkü erkekler her nakadar tersi de olsa, hep dizginlerin kendi ellerinde olmasını isterler, hele böyle bir anda bunu asla karşı tarafa vermek istemezler. Baktınız teklif yapmıyor, ve çok istiyorsunuz yapmasını, en fazla yapın ama, yarı şaka yarı ciddi olarak..

- Diğer yandan bu tabii ki bir bütçe. İlginç, farklı ve kişiye özel bir teklif için çıkılan bu yolda maliyet yüksek mi bilinenin aksine küçük bütçelerle de yapılabilecekler var mı? Küçük örnekler verebilir misiniz?

Biz SÜRPRİZPERİSİ olarak biliyoruz ki, mesleği, konumu, maddi durumu her ne olursa olsun, damat adaylarının her kuruşa ihtiyacı var. O nedenle verdiğimiz rakamlar, tamamen ticari kaygıdan uzak, en alt rakama en mükemmel şekilde gerçekleşebilecek organizasyon bedelinin karşılığıdır. Yapılan organizasyon sonunda beyfendiler hep şu cümleyi kullanır” şirin hanım, siz bence rakamı organizasyondan sonra belirleyin ve isteyin, eminim dediğiniz rakamdan çok daha fazlasını ödeyeceklerdir” veya” size verdiğimiz her kuruş helal olsun” gibi. Çünkü biliyorsunuz ki, bize geldiğinizde ve aldığınız hizmet, ödediğiniz rakamın kat ve kat üstünde. Özellikle organizasyon dışında hazırlık sürecinde dışarıdan şahit olan insanlara sorduğumuzda, sizce ne kadardır diye, verilen cevap, bizim istediğimizin en az 2 katı. Bizde herkese göre fiyat yoktur, bizde herkese eşit fiyattır. Çok zengin İş adamının oğluna da aynıdır, polis memuruna da.. Çünkü birçok beyfendinin, ne işle uğraştığını bile bilmeyiz, birçok beyefendi yurtdışından ve şehir dışındadır. Ama bunun aralığı ne diye sorarsanız; 500 ile 5000 TL arasındadır. Ama pek çok farklı ve gösterişli organizasyon 1000 TL civarındadır. Çünkü kullandığımız bütün ekipman kendi bünyemizdedir. Ve kredi kartı ile ödeme ve taksit seçeneğimiz mevcuttur.

Gelen talepler sadece istanbul ile mi sınırlı?

Hayır, Gelen taleplerin %60 ı istanbuldan geri kalanı Anadolu ve yurtdışıdır. İngiltere, almanya, İsviçre, hakkari, mardin, Trabzon, izmir, Ankara gibi pek çok şehirden günü birlik çiftlerimizi ağırlayıp , organizasyon yapabiliyoruz

Hazırlık süreciniz ne kadar sürüyor, ne kadar önce sizi aramalıyız?

Pek çok organizasyon için, 1 gün önce aramanız, hatta aynı gün aradığınız taktirde bile gerçekleştirebileceğimiz organizasyonlar mevcuttur. Ama çok yoğun bir talep olduğu ve her güne maksimum 3 organizasyon aldığımız için, (herşey o kişiye özel hazırlanıp, bire bir ilgilenildiği için) ne kadar önce bildirilebilirse, istedikleri gün gerçekleştirmemiz o kadar yüksek olur.

Eşiniz size teklif yaptı mı nasıl yaptı?

Evet eşim bana çok güzel, masal gibi bir evlenme teklifi yaptı ve asıl bu işin fikir babası diyebilirim. Çünkü kendi yaptığı organizasyonda pek çok detay vardı ve herbiriyle bizzat kendi tek başına uğraşmak zorunda kaldığı ve çok zorlandığı için, bana hep derdi, ilk başladığımda, ağırlığı evlilik teklifine vermelisin, çünkü gerçekten biz beyfendilerin bir yardımcıya çok ihtiyacımız var diye. Ve gerçekten gelen talepler birazda beni, işin içinde sürpriz olan herşeyden çok , evlilik teklifi sürprizine ağırlık vermeme neden oldu.